Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Hazırlıklar!


Türkiye, son yıllarda artan deprem tehdidi karşısında hazırlıklarını hızlandırıyor. Deprem ve Afet Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde yürütülen çalışmalarda, yeni binalar depreme dayanıklı şekilde inşa edilirken, mevcut binalar da güçlendirme çalışmalarıyla riskten uzaklaştırılıyor.

AFAD’ın verilerine göre, son 10 yılda Türkiye’de 6 şiddetinin üstünde 10’larca deprem meydana geldi. Bu depremlerden sonuncuları olan 6 Şubat’ta Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli, 7,7 ve 7,6 şiddetindeki 2 deprem sonrasında, yakın illerden Elazığ, Malatya ve Hatay gibi doğudaki 10 ilimizde  yıkıcı etkilerinin sonucunda toplamda 50 binden fazla vatandaşımız hakkın rahmetine kavuştu.

1999 Gölcük ve sonrasında günümüze kadar yaşanan (can ve mal kayıplarına neden olan) depremlerin ardından, Türkiye’de deprem hazırlıkları kapsamında birçok adım atıldı. Yeni binalar, yeni deprem yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilirken, mevcut binalar için de risk tespit çalışmaları ve güçlendirme programları uygulanmaya başladı.

AFAD, deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda da kamuoyunu bilinçlendirmek için çalışmalar yürüttü ve yürütmeye devam ediyor. Bu kapsamda, düzenli olarak tatbikatlar ve eğitim programları düzenleniyor.

Deprem hazırlıkları kapsamında atılan adımlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Yeni binalar deprem yönetmeliğine uygun şekilde inşa ediliyor.
  • Mevcut binalar için risk tespit çalışmaları yapılıyor.
  • Riskli binalar için güçlendirme programları uygulanıyor.
  • Deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler konusunda kamuoyu bilinçlendiriliyor.

Uzmanlar, deprem hazırlıklarının hayati önem taşıdığını ve bu konuda tüm toplumun seferber olması gerektiğini vurguluyor. Deprem anında doğru davranarak can kayıplarını en aza indirmek için herkesin bilinçli olması ve gerekli önlemleri alması gerekiyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir